Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia)

plakat promujący Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia)

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) - doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Data 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. Święto po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.
(Źródło: Wikipedia)

Główne obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich tradycyjnie odbywają się w mieście mianowanym Światową Stolicą Książki. Na rok 2022 Dyrektor Generalna UNESCO, z rekomendacji Komitetu Doradczego Światowej Stolicy Książki, tytułem tym obdarzyła Guadalajarę (Meksyk). (Źródło: Polski Komitet ds. UNESCO)

W naszych zbiorach:

Prawo autorskie

O książkach

Dzień Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia)

Książki obrazkowe

Książki dla małych dzieci

Książki do kolorowania

Książki do wypełniania

Czytelnictwo

Promocja czytelnictwa

Najstarsze zbiory w naszej Bibliotece (film)

Historia pisma i książki

Inspiracje na lekcje:

Scenariusze zajęć i przedstawień

Teatr kamishibai

Zabawa w głuchy telefon - odgadnij tytuł książki - z wykorzystaniem aplikacji garticphone.com (dla dzieci, młodzieży)

Polecamy przygotowane przez nas materiały:

Quiz „Czy dobrze znasz prawo autorskie?”

Prezentacja”Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich”

Prezentacja „Prawo autorskie i wolne licencje”

Padlet „Przewodnik po prawie autorskim”