Agnieszka Jankowiak-Maik poleca

okładka książki "Obywatel PL" Adama Bodnara i  Bartosza Bartosika

Obywatel PL / Adam Bodnar, Bartosz Bartosik
Adam Bodnar, Bartosz Bartosik „Obywatel PL” - dość pewnie nietypowa polecanka na sam koniec, ale ze względu na moje zaangażowanie w edukację obywatelską nie mogłam jej pominąć. Nowość na naszym rynku, czyli wywiad-rzeka z rzecznikiem Praw Obywatelskich. Książka o demokracji, historii, praworządności. Wspaniale opowiada o trudnych zjawiskach, które obserwujemy w Polsce w ostatnich latach, kładzie duży nacisk na edukację obywatelską i historyczną. Mądra, inspirująca i bardzo potrzebna.
Zobacz rekomendowaną książkę w katalogu

 

okładka książki "Szkoła ma być dla ucznia : 30 bardzo subiektywnych esejów o edukacji" Tomasza Tokarza

Szkoła ma być dla ucznia : 30 bardzo subiektywnych esejów o edukacji / Tomasz Tokarz
Książka, która wielu nauczycielom otworzy oczy. To zbiór 30 rewelacyjnych esejów o tym, jaka powinna być polska szkoła. Tomasz pokazuje, że zmiana jest w nas i zależy od naszych wyborów. Bazuje na bliskiej memu sercu wizji korczakowskiej, w której niezmiernie ważne są relacje, pokazuje, jaki powinien być nowoczesny nauczyciel. Daje nadzieję, że szkoła może się zmienić w bardziej przyjazną i sprzyjającą rozwojowi młodych ludzi.
Zobacz rekomendowaną książkę w katalogu

 

okładka książki "Tik w pigułce : narzędziownik nauczyciela" Macieja Danieluka

Tik w pigułce : narzędziownik nauczyciela / Maciej Danieluk
Maciej Danieluk „TIK w pigułce. Narzędziownik nauczyciela” - wspaniałe i przebogate kompendium wiedzy o nowoczesnych technologiach, których w polskiej szkole ciągle za mało. Maciej zaprosił do współpracy wielu wybitnych nauczycieli (w tym Nauczycieli Roku oraz członków grupy Superbelfrzy), którzy podzielili się swoim ogromnym doświadczeniem. W książce znajdziemy więc wykaz najciekawszych narzędzi cyfrowych i aplikacji, które sprawią, że nasze lekcje staną się atrakcyjne, interesujące i skuteczne. Maciej podkreśla jednak, że w edukacji wciąż najważniejsze powinny być dobre relacje.
Zobacz rekomendowana książkę w katalogu

 

okładka książki "W szkole wcale nie chodzi o szkołę" Ewy Radanowicz

W szkole wcale nie chodzi o szkołę / Ewa Radanowicz
Ewa Radanowicz „W szkole wcale nie chodzi o szkołę” - wspaniała książka doświadczonej edukacyjnej „zmieniaczki”. Ewa udowodniła na przykładzie swojej placówki w Radowie Małym, że szkoła może wyglądać inaczej. Kolejna pozycja o tym, że najważniejsze w szkole są relacje. Ewa zachęca do tworzenia i wdrażania autorskich rozwiązań, inspiruje do zmiany i cały czas podkreśla, że w uczniu trzeba zawsze i przede wszystkim widzieć człowieka.
Zobacz rekomendowaną książkę w katalogu

 

okładka książki "Young Power : 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat" Justyny Sucheckiej

Young Power : 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat / Justyna Suchecka
Justyna Suchecka „Young Power” - ta książka to prawdziwa energetyczna petarda. Justyna przybliża sylwetki młodych, wyjątkowych ludzi, którzy pokazują, że naprawdę można zmieniać świat. „Young Power” to 31 porywających historii o młodych naukowcach, sportowcach, artystach, pasjonatach. Gwarantuję, że każda młoda osoba znajdzie bohatera, z którym będzie mogła się utożsamiać. Jest to też ważna wskazówka dla dorosłych, bo ich wsparcie w rozwoju młodych pasji jest niezwykle istotne.
Zobacz rekomendowaną książkę w katalogu

 

O sobie
Agnieszka Jankowiak-Maik

fotografia Agnieszki Jankowiak-Maik
fotografia Agnieszki Jankowiak-Maik

Jestem nauczycielką i aktywistką edukacyjną, prowadzę blog „Babka od histy”. Od roku mam wielką przyjemność być redaktorką naczelną portali historycznych CiekawostkiHistoryczne.pl i TwojaHistoria.pl, na których zajmuję się popularyzacją wiedzy historycznej. Jestem publicystką portalu LubimyCzytać.pl oraz wiceprzewodniczącą rady fundacji Ja, Nauczyciel.
Staram się systematycznie rozwijać i szkolić – najważniejsze dla mnie kursy to bez wątpienia tutoring, szkolenia samorozwojowe wokół 7 nawyków skutecznego działania, kurs na trenerkę Odysei Umysłu, szkolenia Centrum Edukacji Obywatelskiej i Zwolnionych z Teorii.
Uwielbiam kreatywną i twórczą pracę z uczniami i uczennicami, stawiam na edukację obywatelską i dlatego chętnie angażuję się w programy i projekty, które taką postawę rozwijają u moich podopiecznych. Prowadziłam zajęcia antydyskryminacyjne „Szkoła otwartości”, w czasie których promowałam ideę wolontariatu, starałam się angażować moich uczniów w wartościowe inicjatywy.
Wierzę w szkołę, która zamiast na faktografię i „ocenozę” stawia na rozwój kompetencji i umiejętności, dba o dobre relacje w trójkącie nauczyciele-uczniowie-rodzice. Bardzo wierzę w młodych ludzi i chętnie współpracuję z organizacjami młodzieżowymi.
Jestem autorką publikacji naukowych, popularno-naukowych i publicystycznych, a także licznych materiałów dydaktycznych. Chętnie występuję na nauczycielskich konferencjach. Uważam, że nie ma piękniejszego zawodu niż bycie nauczycielką.