Dzień Ludzi Bezdomnych - 14 kwietnia

plakat informujący o Dniu Ludzi Bezdomnych 14 kwietnia

Dzień Ludzi Bezdomnych obchodzony jest 14 kwietnia od 1996 roku. Święto zainicjował Marek Kotański, twórca stowarzyszenia Monar i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności „Markot”. W tym czasie organizowane są różnorodne akcje pomocy ludziom bezdomnym oraz spotkania informacyjne mające na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na problemy ludzi bezdomnych.
Pomysłodawcą ustanowienia Dnia Ludzi Bezdomnych był Krzysztof Cybruch, wieloletni szef zespołu promocji i obsługi merytorycznej przewodniczącego „Monaru”, nieformalny rzecznik prasowy Marka Kotańskiego.
Źródło: Wikipedia

Zapraszamy do zapoznania się z literaturą na temat bezdomności w zbiorach naszej Biblioteki

Przydatne linki:

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta

Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych - Edycja 2026

Ogólnopolska Federacja na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności

Raport Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu – Poverty Watch 2025

Bezdomność w Polsce (publikacja Caritas Polska)

Praktykowanie przestrzeni przez osoby w kryzysie bezdomności –przykład Warszawy (publikacja Przegląd Socjologii Jakościowej)

Bezdomność młodzieży i młodych dorosłych w Polsce – raport 2023