Justyna Rudomina oraz Monika Jabłuszewska polecają
TIK w pigułce / Maciej Danieluk
Któż z nas choćby raz nie usłyszał wyrażanych na wiele sposobów uczniowskich próśb: „Proszę pani, może zagramy w Kahoota?” Czemu nie? Maciej Danieluk wskazuje korzyści płynące ze stosowania TIK na lekcjach (i poza nimi), kładąc jednocześnie nacisk, na transparentność cyfrowych narzędzi. Ich stosowanie nie jest celem, a jedynie drogą, albo nawet drogowskazem do przekazywania, poszukiwania, odkrywania i utrwalania treści edukacyjnych. Po gruntownym przygotowaniu teoretycznym autorzy serwują nam bardzo skrupulatne zestawienie aplikacji, programów i platform edukacyjnych, adresy stron, z których możemy je pobrać, a nawet informują czy z ich wykorzystaniem wiążą się koszty. Trzecia część pozycji to konkretne przykłady zastosowań zaczerpnięte z praktyki szkolnej autorów - ekspertów nowoczesnej edukacji.
Mimo, że TIK to dziedzina, która rozwija się w niesamowitym tempie, upływ czasu nie zdezaktualizował treści zawartych w książce. Prezentowane narzędzia (w zdecydowanej większości) są nadal dostępne w sieci i oferują nowe funkcjonalności niezwykle przydatne w szkolnej codzienności.
Taką pigułkę TIK-u warto zażyć!
Zobacz rekomendowaną książkę w naszym katalogu
Jak tata pokazał mi wszechświat / Ulf Stark
Czego oczekiwalibyście, gdyby ktoś obiecał Wam pokazać wszechświat? Może obserwowania gwiazd przy pomocy lunety? Seansu w planetarium? Wizyty w stacji kosmicznej? Kiedy taka propozycja pada ze strony taty Ulfa – bohatera książki, nic się takiego nie dzieje. Po prostu w pewien chłodny wieczór ojciec zabiera swego syna na spacer – zupełnie zwyczajny. Miną sklep rybny, stary park, kupią gumę do żucia, a nawet wdepną w coś śmierdzącego. Ale kiedy zadrą głowy do góry, by zobaczyć niebo, wcale nie będzie prosto. Mały Ulf nie zobaczy gwiazdozbiorów, które chce mu pokazać tata, powie mu jednak, że je widzi, aby nie wydać się głupim. „Chciałem ci pokazać coś pięknego” – poskarży się tata nieco naburmuszony – „Coś, co zapamiętasz na całe życie”. „I zapamiętam” – odpowie Ulf, trzymając tatę za rękę. Bo wszechświat to nie tylko konstelacje, ale także osty na polu, para wydobywająca się z ust w zimowym powietrzu albo kakao i kanapki, które przygotowała mama. Wszechświat to wszystko wokół, a przede wszystkim czas spędzony z bliskimi. I o tym właśnie chce nam przypomnieć autor książki. „Nigdy nie widziałem nic piękniejszego” – przyzna bohater opowieści, być może alter ego samego pisarza.
Książka „Jak tata pokazał mi wszechświat” pięknie podkreśla wagę zwykłych chwil w życiu każdego z nas. Z opowieści biją spokój, ciepło i subtelny humor. Polecamy zanurzyć się w (wszech)świat prostych i pięknych słów Ulfa Starka oraz urzekających ilustracji Evy Eriksson. To w zasadzie książka dla każdego: nawet czterolatka czy dorosłego.
Zobacz rekomendowaną książkę w naszym katalogu
O tych, którzy się rozwijali / Iwona Chmielewska
Nitka życia
Niewiele tekstu – ogromne możliwości interpretacyjne. Zachęcamy do sięgnięcia po niezwykły picture book Iwony Chmielewskiej, piękny, mądry, prawdziwy. Każdy, niezależnie od wieku, sytuacji życiowej czy doświadczenia, odczyta tu swoją historię i szczególne przesłanie dla siebie. Motywem przewodnim książki jest nitka, która rozwijając się na kolejnych stronach, tworzy opowieść o pracy i odpoczynku, o codzienności i dniach szczególnych, pomaganiu i wdzięczności, cierpliwości i nagłej potrzebie, szczęściu i cierpieniu, a nawet o śmierci. W kilkudziesięciu słowach i przejmujących obrazach odnajdujemy esencję życia. Dziecko zapewne skupi się na warstwie graficznej, a dorosły na tekście, ale razem mogą odkryć wielowymiarowość tej opowieści.
Warsztaty plastyczne, zajęcia techniczne, etyka, język polski, religia, lekcje wychowawcze i biblioteczne, praca z pedagogiem i psychologiem, wolontariat - książka będzie idealnym wyborem do pracy z uczniami w każdym wieku. Warto pamiętać o tej pozycji rozmawiając z młodymi ludźmi o rozwoju osobistym, mocy pomagania, bezinteresowności, blaskach i cieniach życia, odkrywaniu talentów, roli społecznej. Nie tylko w szkole. Polecamy ją także do wspólnego rodzinnego czytania.
Zobacz rekomendowaną książkę w naszym katalogu
O sobie
panie z biblioteki https://paniezbiblioteki.blogspot.com/, czyli Justyna Rudomina i Monika Jabłuszewska. Radosny duet bibliotekarek ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie.

Naszą pasją jest nieustanna promocja czytelnictwa, a prawdziwie uwielbiamy te momenty, gdy biblioteka wypełniona jest czytelnikami!
Jesteśmy trenerkami Szkoły Ćwiczeń, twórczyniami bibliotecznego studia filmowego „Czytanie ma moc”, uczestniczkami Wikiteki, koordynatorkami niezliczonych akcji „Zaczytanych Wolontariuszy.
Nasza biblioteka "Centrum wszystkiego” była kilkukrotnie nagradzana w ogólnopolskich konkursach SBP, Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, Drzewo Franciszka, Zwyrtała. Ale przede wszystkim tętni życiem, a czytelnictwo od kilku lat wciąż szybuje w górę!
Po godzinach można nas spotkać na górskich szlakach, nadmorskich plażach lub podczas kolejnej bibliopodróży.